Hon na tuky - Luxury Guide

Ruku na srdce – nějaký přípravek, který má v těle likvidovat tuky, si koupil alespoň jednou v životě každý z nás. Mnozí si dokonce objednali na internetu cosi "zaručeného", co fungovalo spíš jako hřeb do jejich rakve. Které preparáty tedy skutečně fungují a nepřinášejí riziko?


Přesně před rokem stáhla Evropská léková komise z českého trhu Meridii, velmi oblíbený preparát, který byl původně určen pouze lidem trpícím obezitou a nadváhou, a jimž ho měli doporučovat jejich obezitologové a diabetologové. Jenže lék začali hojně předepisovat také praktičtí lékaři, bombardováni žádostmi pacientů, a často vystavili recept i relativně štíhlému člověku. „Setkával jsem se v praxi i s tím, že pacient neměl lék pro sebe nebo ho nepotřeboval,“ říká PharmDr. Marcel Dzoba z pražské Lékárny Podnecká. Meridia obsahuje sibutramin − látku, která zvýšením hladiny neurotransmiterů v mozku způsobí u léčeného pacienta pocit nasycení a snížení chuti k jídlu. Lidi prahnoucí po štíhlosti neodradilo ani to, že preparát přestaly časem hradit pojišťovny, i když zpočátku, než Meridia zlevnila, museli vyndat z peněženky i několik tisíc korun za balení. Horší bylo, že se množily případy, kdy si lidé v souvislosti s užíváním Meridie stěžovali na nespavost, rychlé bušení srdce a zvýšení krevního tlaku. „Když mi bylo něco přes třicet, jistý lék se sibutraminem jsem užívala a musím potvrdit, že jsem zhubla. Nemohla jsem ale spát a připadala jsem si zrychlená,“ vypráví dvaačtyřicetiletá manažerka Marie, mimochodem velmi štíhlá žena, a dodává: „Po čtyřicítce jsem to zkusila znovu, ale zachvátil mne totální třas, po dvou dnech jsem musela s užíváním přestat.“ V internetových diskusích se to podobnými zkušenostmi jen hemží. Paradoxní je, že tyto příspěvky bývají hned vedle inzerátů, které zakázané léky proti obezitě ilegálně nabízejí. „Podle mě je velmi nebezpečné, že se užíváním takovýchto léků bez dohledu lékaře neřeší příčina nadváhy a obezity. Člověk pojídající léky na hubnutí se nenaučí nic o tom, jak by se měl správně stravovat, jak trvale upravit svůj denní režim tak, aby dosáhl dobrých výsledků,“ dodává Monika Divišová, výživová poradkyně a wellness kouč z centra péče Wellnessia.

Jedním z nejzákeřnějších protivníků shazování kil, který nám podkopává nohy a pokouší naši pevnou vůli, je pocit hladu. Žaludek vysílá do mozku signály o své nenaplněné touze a volá po něčem k snědku. Typickým příkladem je situace, kdy jíme příliš potravin s převážným podílem cukrů a tedy s vysokým glykemickým indexem. Ty totiž vyvolávají další a větší chuť k jídlu. Princip vysvětluje imunolog MUDr. Jan Šula: „Posnídáte croissant se sladkým cappuccinem, glykemická křivka letí nahoru a do těla se vyplaví velké množství inzulinu, který má za úkol snižovat hladinu cukru v krvi. Po této sladké náloži je v těle tohoto hormonu příliš mnoho, což vás nutí dál jíst.“ Citlivost na inzulin a tedy kolísání hladiny glukózy pomůže zmírnit přírodní bylinný preparát Glucovin italské firmy Erbenobili. Ten obsahuje mimo jiné i chrom, který spolu se zinkem ovlivňuje metabolismus cukrů, takže nedochází k jejich přeměně v tuky.

Tuk je druhým nepřítelem hatícím naše sny o perfektně štíhlém těle. Je potřeba ho spalovat pokud možno co nejefektivněji. K pravidelnému pohybu (což je a bude tím nejúčinnějším způsobem, jak ztratit nějaké to kilo) můžeme přidat i preparáty a potravinové doplňky obsahující takzvané lipotropní látky, které pomohou štěpit tuky. Orientovat se ve všech preparátech na trhu není úplně snadné. Skutečně jich totiž funguje jen omezené množství.

 

 


Mezi nejznámější a nejdoporučovanější patří L-carnitin. Kromě již zmíněného spalování tuků navíc zlepšuje vytrvalost organismu. Tato látka je hojně obsažena ve skopovém mase, není proto divu, že prvními běžci na dlouhé tratě byli starořečtí pastevci, kteří chovali ovce. Na trhu existuje L-carnitin v podobě pilulek nebo jako nápoj. Doc. MUDr. Jana Vránová, vedoucí katedry Fyziologie a biochemie Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, ale varuje, že pokud tuto látku užíváme, aniž bychom sportovali, hazardujeme se zdravím: „Když si někdo vezme L-carnitin a nebude cvičit nebo si nedopřeje alespoň třicetiminutovou rychlou procházku, koleduje si o zvýšené riziko kornatění tepen. Nevyužité mastné kyseliny, které zůstanou v krvi, prohlubují její zatučnění.“ L-carnitin totiž, jednoduše řečeno, štěpí tuky na několik dalších částí, jednou z nich jsou právě mastné kyseliny, které sportující tělo hravě využije, právě ony mu dodají energii a vytrvalost.

Další lipotropní látkou, jíž se připisují dobré účinky, je kofein. „Přidává se do všech spalovačů tuků, protože zrychluje přeměnu látek v těle. Kofein mimo jiné modifikuje účinnost hormonů štítné žlázy, které ovlivňují metabolismus organismu,“ popisuje MUDr. Vránová. Podle biochemičky by se s kofeinem mělo ale zacházet opatrně, zvyšuje tlak krve a může způsobit nepravidelnost srdečního rytmu. Tuky spalují i látky obsažené v zeleném čaji, proto "fat turner" nebo "fat killer", tedy preparáty zahrnující kombinaci několika účinných spalovačů, často obsahují právě výtažky z čaje. Mezi lipotropní látky zahrnujeme i sójový lecitin, který navíc ještě podporuje soustředění. Podle farmaceuta Marcela Dzoby je skvělým spalovačem tuku též CLA, konjugovaná kyselina linolová: „Tlumí růst tukové tkáně a stimulováním svalové hmoty pomáhá postavu zeštíhlit, vytvarovat a zpevnit. Svaly váží víc než tuk. Proto jsou někteří lidé užívající CLA překvapení, když zjistí, že ačkoli vypadají štíhlejší, váží skoro stejně jako před začátkem užívání CLA. Tato kyselina navíc zvyšuje výdej energie a snižuje pocit hladu, což je ideální kombinace.“

Bohužel neexistuje žádná magická formule, která by sama od sebe rozpouštěla tuky bez dodržování některých pravidel. Na českém trhu v současnosti nejsou žádné léky obsahující sibutropin, spalovače nám bezpochyby částečně pomohou, ale ta hlavní dřina je na nás. Jana Vránová kategoricky říká: „Jediná možnost, jak člověk může zhubnout, jsou režimová opatření, tedy snížení energetického příjmu a zvýšení energetického výdeje.“ Jinými slovy: nechat si odborníkem sestavit vyvážený jídelníček a pravidelně sportovat. Ráno před cvičením se doporučuje užívat L-carnitin, protože dodá vytrvalost. Během dne pak preperát Glucovin, pomůže vyrovnávat hladinu inzulínu v krvi. Před obědem Chitosan, který na sebe váže tuk, ten pak tělo vyloučí. Spalovat můžete i v noci s kapkami Cellfood Diet Switch. Ty také obsahují účinný L-carnitin, navíc ještě minerály a důležité aminokyseliny. Nadbytečné tukové zásoby ztratíte s Bio- HCG+ kapkami. Při jejich používání se organismus přepne do spalovacího režimu a začne hubnout bez ztráty svalové hmoty. Sestavit vhodný jídelníček vám pomohou na www.wellnessia.cz. Květnovou novinkou bude zeštíhlující vůně Prends Moi od Veld's. Ta v těle uvolňuje beta endorfiny a zároveň spouští proces lipolýzy, při němž dochází k odbourávání tuků.