Jak o sebe pečují odbornice na zdraví? - Žena a život

Existuje elixír mládí? Nebo zaručený recept, jak se vyhnout v těchto měsících chčipce? Jak správně pečovat o své tělo? Jak být fit fyzicky i psychicky? To zřejmě zajímá každou z nás. Chceme být zdravé, vypadat dobře a cítit se skvěle. A tak jsme se zeptaly těch nejpovolanějších. Co ony, které dennodenně řeší zdraví druhých, považují za důležité a jak se o sebe starají ony. 

Monika Golková, lékařka vedoucí kliniku Anti-Aging medicíny A2C


Jak o sobě Monika říká její prací i koníčkem je medicína proti stárnutí neboli Anti-Aging medicína. Což je preventivní lékařský obor, který usiluje o zpomalení stárnutí a dosažení co nejlepšího možného zdravotního stavu každého jednotlivce. „Na naší klinice se zaměřujeme na vyšetřování potravinových intolerancí, pracujeme s bio-identickými hormony, testujeme krev, vlasy, sliny a buňky celého těla, abychom zjistili, co člověku chybí a dokázali mu to cíleně doplnit…“

Díky vaší práci jste velmi zaneprázdněná, dbáte na svůj vlastní životní styl?
Měla jsem to štěstí, že jsem se při studiu Anti-Aging medicíny v zahraničí seznámila s mnoha pokrokovými metodami a nejlepšími produkty, které jsou pouze na přírodní bázi, jsou bio-aktivní a nejlépe vstřebatelné lidským organismem. Již v pubertě jsem začala zápasit s váhou a vyzkoušela jsem snad milion diet. Teprve test na potravinové intolerance mi objasnil, jak se mám správně stravovat a kterým potravinám se musí moje tělo vyhnout. Nepřekvapilo mě tedy, že nemohu konzumovat produkty z pšenice a snažím se to co nejvíce dodržovat. Odměnou je mi ploché bříško, více energie a o definitivních pár kilogramů méně.

Co považujete za nejdůležitější, z pohledu vašeho oboru?

Chceme-li zpomalit stárnutí, je třeba řešit stravu, spánek i sport. Jedno bez druhého nejde a navzájem se také ovlivňují. Proto se snažím správně a individuálně stravovat dle svého testu na potravinové intolerance, dbám na dostatek kvalitního spánku a nezapomínám na pohyb. Nejsem žádný vrcholový sportovec, ale pravidelně rychle chodím pěšky, hraju tenis a zajdu i do posilovny.

 

 

Jak se o sebe staráte v těchto sychravých měsících, abyste nedostala chřipku, máte nějaký tip?

Snažím se teple oblékat, miluju saunu a potom plavu ve studené vodě. Je to nejenom dobrá žilní gymnastika, ale také prevence nachlazení.

Berete nějaké výživové doplňky?

Právě užívám užitečnou trojkombinaci produktů na ochranu zdraví v zimě. Je to krystalický vitamín C, který je naprosto přírodní a výborně se přidává do vody, takže si můžete dát lahodný drink i několikrát denně, Ultra-Preventive X – nejkompletnější přírodní produkt obsahující veškeré vitamíny, minerály, antioxidanty a pět porcí ovoce a zeleniny a L-Carnosine, který chrání a regeneruje naše buňky a chrání tělo před zánětem.

Má medicína nějakou zaručenou radu?

Žádná zaručená rada bohužel neexistuje, tak jako zatím neexistuje zaručený elixír mládí. Lidské tělo je natolik originální a individuální, že každému může sedět trochu něco jiného. A o tom vlastně Anti-Aging medicína je. 

Zdědila jste nějaké rady od své maminky nebo babičky, které vám fungují dodnes?

Moje babička i maminka mi vždycky říkaly, co tě nezabije, to tě posílí, a proto možná ráda přijímám výzvy a jsem stále optimista, protože ti podle jedné studie 100 letých lidí žijí nejdéle.