Регистратура +420 224 210 001 +420 724 087 505

Potřebujete doplňky stravy?

Doplňky stravy jsou všude okolo nás, jen jejich role je nejistá. Žádný doktor vám nepotvrdí ani nevyvrátí, že doplňky stravy podporují zdraví člověka a prodlužují život. Co si tedy máme o doplňcích stravy myslet? Mohou pro nás být zdroje zdraví a krásy?

 

Nejprve je důležité porozumět rozdílu mezi doplňky stravy a léky. Doplňky stravy na rozdíl od léků využívají přírodní látky nebo přírodně identické (totožné s přírodními, ale synteticky připravené). A především se jedná o látky, které nejsou zařazeny do seznamu léčiv. Přitom často se setkáváme s názorem, že když se doplňky stravy prodávají v lékárně, jedná se o léky. Možná kdyby se tak doplňky stravy prodávaly v prodejnách zdravé výživy nebo v supermarketech, byl by názor populace odlišný. Vždyť doplňky stravy patří mnohem více mezi potraviny než mezi léky. 

Mnohé z nich jsou i cíleně a legálně využívány oficiálním oborem medicíny, zvaným „naturopatie“ (přírodní medicína). A také mnohé z nich jsou v některých zemích dokonce propláceny některými zdravotními pojišťovnami. 


K ČEMU SLOUŽÍ DOPLŇKY STRAVY?
 

Doplňky stravy jsou proto „doplňky“, protože cílem jejich použití je doplnit to, co chybí ve stravě nebo co v danou chvíli v organismu chybí z mnoha jiných důvodů. Jednoduše řečeno jsou to ty cenné látky, o které nás připraví výrobci potravin, ty škodlivé látky, které nám dodá nejenom potravinářský, ale jakýkoliv jiný průmysl, což všechno nám poškozuje zdraví. 

Ovšem tento problém stávající medicína neřeší. Na lékaře se tak obrátíte, až když všechny možné negativně působící vlivy způsobí nemoc. Už i moderní medicína uznává, že mnoho nemocí souvisí s nevhodnou stravou, životním stylem a nevhodným životním prostředím. A když vám poté lékař předepíše nějaké léky, možná by vám měl připomenout, že by bylo vhodné použít potravinový doplněk, protože váš lék sice je účinný, ale naneštěstí způsobí například poruchu vstřebávání některých ochranných látek ze stravy. 

 

PŮSOBÍ ČI NEPŮSOBÍ V DOPLŇCÍCH POUŽÍVANÉ LÁTKY?
 

Doplňky stravy se staly předmětem několika různých vědeckých výzkumů, kdy byla zkoumána především jejich účinnost z dlouhodobého hlediska. A jejich účinek na zdraví a oddálení procesu stárnutí byl již několikrát potvrzen. Dokazuje to i fakt, že mnohé farmaceutické koncerny samy vyrábí potravinové doplňky a postupně přeměňují základní farmaceutické složky léčiv na přírodní suroviny. „I mezi doplňky stravy ovšem existují obrovské rozdíly v jejich kvalitě. Týká se to především jejich účinné látky, jestli je to její přírodní forma organického nebo anorganického typu, současně je nutné si všímat i dalších přidaných látek. Ideální doplňky stravy by měly mít vysokou hodnotu účinné látky a neměly by obsahovat barviva, laktózu, lepek a zbytečné množství soli.“ dodává MUDr. Monika Golková, jediná certifikovaná anti-aging specialistka.

Mimochodem důvod, proč mnoho doplňků nepůsobí, je naprosto stejný jako důvod, proč neúčinkují nějaké léky. Je to hlavně v individualitě, ve specifičnosti situace, v jejímž průběhu jsou tyto produkty podávány. A v neposlední řadě také v jakém množství, čase a jak pravidelně, jsou podávány. To všechno ovlivňuje působení doplňků stravy i léků. Nejlepším řešením se tak stává individuální konzultace zaměřená na potravinové doplňky vyhovující přímo danému organismu, které poskytuje například A2C Clinic ve spolupráci s e-shopem www.protistarnuti.cz.