GENY ŠTÍHLOSTI - DIETA

Je na vás vidět každý list salátu, zatímco kamarádka s poctivým českým jídelníčkem by se svou postavou mohla po večeři vyskočit rovnou na módní molo? Mohou za to geny. To ale neznamená, že je máte obvinit z toho, jak vypadáte a přestat se snažit.


Líbí se mi nohy modelky Karolíny Kurkové. Důvod je hlavně ten, že sama mám úplné jiné: mohutné, sloupovité, svalnaté, se širokými lýtky, kvůli kterým jsem si celá léta nekupovala úzké džíny. Sportuju, cvičím, celkem zdravě jím, moje nohy jsou pevnější, celkově se ale moc nemění. Mohly by? Primářka Monika Golková z Anti Aging kliniky v Praze říká, že ano, ovšem jen částečně. Bude to nicméně obnášet velké množství práce, odříkání a výsledku alá Karolína Kurková bohužel stejně nikdy nedosáhnu. Genetika totiž velí jinak. „Naše genetika ovlivňuje vzhled naší postavy až ze 70% procent,“ říká lékařka a pokračuje: „Postavu můžeme zdědit po matce i otci, i když jsme opačného pohlaví. Pokud má jeden z nich silná stehna a lýtka a celkově svalnatější nohy, existuje víc než poloviční pravděpodobnost, že na tom budeme podobně. Pořád však zbývá poměrně velký prostor k tomu svou postavu ovlivnit, hlavně životním stylem, konkrétně jídelníčkem, a silnou vůlí.“ Geny ovlivňují nejen tvar postavy, ale také tělesnou hmotnost (k tomu se ještě dostaneme), zpracování potravy a tím pádem i rozložení tělesného tuku. Geny jsou určitou pracovní jednotkou naší DNA, které dědíme po rodičích nebo prarodičích. Z 99% jsou naše geny napříč lidským pokolením v podstatě totožné, zbývající jedno procento je však zásadní – právě to nás totiž odlišuje od všech ostatních. A nejen co se týká tvaru nohou. „Náš lidský genom je už zmapován a obsahuje asi 25 000 genů, které ovlivňují náš život,“ dodává odbornice. Neovlivňují nás však jenom geny samotné, ale také faktory zevního prostředí, s nimiž přicházíme do kontaktu. Když se v genu vyskytne chyba – mutace, objevuje se nemoc – například obezita, ale třeba také nádor. 

 

 

 

NEZHUBNU, MÁM TO V GENECH


… je asi nejčastější obhajoba všech lidí s nadváhou, kterým se nedaří zhubnout. Ačkoliv - jak vyplývá z prvního odstavce - genetika hraje výraznou roli, u většiny lidí je tohle konstatování jen výmluva. Geneticky zapříčiněná obezita, tzv. oligogenní,se týká asi jen 4 – 5% procent lidí v populaci. Důvod, proč se objevuje, je více poškozených genů a také souhra dalších okolností, tedy například přejídání a nedostatek pohybu nebo některá další nemoc. Většina lidí s nadváhou trpí obezitou polygenní, jejíž rozvinutí zapříčiňují především faktory prostředí a my sami, tedy nesprávné složení stravy, nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky. Geny nám k tomuto typu obezity sice poskytují „výbavu“, už je ale na nás, co s ní uděláme. Je to podobné jako by vám někdo dal kupu peněz a vy s nimi měli určitým způsobem naložit. Můžete se chovat zodpovědně, investovat a šetřit, nebo nezodpovědně, takže už za pár hodin nemusíte mít nic. Pojďme se na to podívat konkrétněji. V genetické predispozici máte dané například častější vstřebávání tuku přímo ze střev než ostatní. Nebo jiné hospodaření se sacharidy. Případně jinou potřebu se hýbat. Někteří z nás nepotřebují sportovat pravidelně, aby spálili dostatečné množství sacharidů pro udržení štíhlé linie. Naopak jiní se musejí hýbat alespoň třikrát týdně, aby si udrželi postavu v normě. Pozitivní je, že tohle všechno se dá dnes celkem s velkou přesností zjistit pomocí genetických testů. Podle jejich výsledků si pak můžete zařídit život, stravování a pohyb tak, aby vám „horší“ geny škodily co nejméně. Jinými slovy: tloušťka v genech existuje, ale znamená, že tlustá být můžete, ne musíte. Funguje to samozřejmě i obráceně. Genetické predispozice ke štíhlosti automaticky neznamenají, že se můžete bez výčitek ládovat čímkoliv – a bez následků. U většiny lidí se dřív nebo později následky dostaví. Kromě toho postava a kilogramy jsou pořád jen jedna stránka věci. Co zdraví? 

 

ZHUBNOUT, ABYCH MĚLA HUBENNÉ DĚTI?


Ať už máte v genech zapsáno cokoliv, chcete-li být zdravá, budete se o to muset snažit. Pokud máte sklony k obezitě, bude ta snaha muset být ještě o něco větší a hlavně – trvalá. Neděláte to ostatně jen pro sebe, ale taky pro své potomky. „Geny, které dostaneme do vínku, jsou neměnné. Ale rodiče, kteří pomocí zdravé životosprávy výrazně upraví svoji váhu, obvykle také své návyky přenesou na své děti,“ říká Monika Golková. To mimo jiné znamená, že třeba snaha zhubnout ještě před otěhotněním není vůbec od věci. Genetiku tím sice nepřepíšete, nicméně nejde jenom o ni. „Neovlivňuje nás pouze genetika, ale například také takzvaný mikrobiom – bakterie, které s námi žijí v souladu. Je jich přibližně 300 miliard. Zhubnutím, změnou stravování a lepšími životními návyky se upravuje složení těchto bakterií, které poté pozitivně ovlivňují nejen nás, ale i naše potomky,“ dodává odbornice. V její laboratoři díky „Genetickému senzoru štíhlé linie“ dostanete odpovědi na všechny svoje otázky konkrétně přímo pro vás. Genetický test má celoživotní platnost.

 

 

Zdroj: časopis Dieta 1/2015